Zespół Szkół w Moryniu

Zespół Szkół w Moryniu

74-503 Moryń

ul. Dworcowa 6a

tel. 914146018

E-mail: zsmoryn@zsmoryn.pl

BOOKCROSSING, CZYLI UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

Gorąco zachęcam wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji Bookcrossing, czyli Uwolnij książkę! Od 1 czerwca na korytarzu przy Bibliotece szkolnej jest wystawiony specjalny regał z logo akcji i jej regulaminem. Zapraszam
do przynoszenia i dzielenia się egzemplarzami książek, które od dłuższego czasu zalegają Wam w domach.

            Bookcrossing to niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

            Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

            Idea akcji opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

 

                                                                                                                           

REGULAMIN BOOKCROSSINGOWEJ AKCJI

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

 

 1. Z akcji może skorzystać każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły oraz rodzic.
 2. Akcja jest bezpłatna.
 3. Własną książkę, którą - za zgodą rodziców - chcesz uwolnić, należy położyć na regale bookcrossingowym znajdującym się na korytarzu szkolnym przy bibliotece lub przekazać bibliotekarce.
 4. Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione z domu książki nie były zniszczone.
 5. Książkę, którą chcesz zabrać, możesz najpierw sobie przejrzeć na miejscu, korzystając z naszego kącika czytelniczego – ławeczki stojącej tuż obok regału.
 6. Jednorazowo możesz zabrać do domu 1 książkę.
 7. Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść
  z powrotem na bookcrossingowy regał.
 8. Szanuj uwolnioną książkę.
 9. Ufam Ci! Wierzę, że będziesz odpowiedzialnie angażował(a) się w naszą wspólną akcję :)