Zespół Szkół w Moryniu

Zespół Szkół w Moryniu

74-503 Moryń

ul. Dworcowa 6a

tel. 914146018

E-mail: zsmoryn@zsmoryn.pl

„Poznaj Polskę”

Uczniowie klas IV-VIII Zespołu Szkół w Moryniu 19.11.2021r. wzięli udział w wycieczce do Poznania, w ramach  programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.  

Zwiedzanie Poznania rozpoczęli od Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.  
Nie obyło się bez obowiązkowej musztry i szkolenia. Następnie z miejscowym przewodnikiem udali się na Stary Rynek, pod ratusz, aby wcielić się w „detektywów historii”, którzy poprzez wykonywanie przydzielonych zadań odkrywają historię stolicy wielkopolski. O godzinie 12:00 wszystkie oczy skierowane były na wieżę ratusza, aby obejrzeć pojedynek na głowy dwóch koziołków, z których słynie miasto. Następnie wycieczka udała się tam, gdzie swoje istnienie zaczęło nasze polskie państwo – do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Piotra i Pawła, najważniejszego zabytku Ostrowa Tumskiego. Tam uczniowie wcielili się w postacie historyczne i odegrali scenkę ślubu Mieszka I z Dobrawą oraz Chrztu Polski. Z Ostrowa Tumskiego dzieci wróciły na starówkę, żeby zjeść świętomarcińskie rogale.  

Z tego samego programu skorzystali również uczniowie klas I-III, zwiedzając 29.10.2021r. Wolin i Świnoujście. Wycieczkę rozpoczęli od odwiedzenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Muzeum to jest ważną atrakcją turystyczną, prezentującą okres wczesnego średniowiecza. Wzięli tam udział w warsztatach  związanych z życiem w wiekach średnich. Następnie udali się do Świnoujścia. Nie lada wyzwaniem było wejście na latarnię morską, z której podziwiali widoki na nasze piękne Morze Bałtyckie. 

Wycieczki były w 80% dofinansowane z MEiN, 20% kosztów pokryli uczniowie. Program „Poznaj Polskę” to wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu wychowawczo-dydaktycznego, w którym warto było wziąć udział.