Zespół Szkół w Moryniu

Zespół Szkół w Moryniu

74-503 Moryń

ul. Dworcowa 6a

tel. 914146018

E-mail: zsmoryn@zsmoryn.pl

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Moryniu wzięli udział w apelu poświęconym Ojczyźnie i Wolności.

11 listopada to święto miłości Ojczyzny, upamiętnienie walki o wolność, to symbol zwycięstwa. Ale zanim nadszedł, kraj nasz znajdował się przez 123 lata pod zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali wykorzenić z Polaków ich kulturę, język, religię. Nadszedł rok 1914, wraz z nim  I wojna światowa w wyniku której, kraj nasz, po raz pierwszy od 1795 roku, pojawił się na mapie Europy, jako samodzielne państwo polskie z własnymi granicami. Dzięki patriotycznej postawie naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały ocalone. Walczyli o Polskę i oddawali za nią życie. Tysiące Polaków ginęło na obcych ziemiach. Trzeba było więc czekać.  Uczyć się języka polskiego i pamiętać o historii, a Historię mamy piękną.

Z tej okazji odśpiewany został przez społeczność szkolną Hymn państwowy. Dołączyliśmy w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Oddaliśmy w ten sposób szacunek polskim symbolom narodowym oraz złożyliśmy hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.