Zespół Szkół w Moryniu

Zespół Szkół w Moryniu

74-503 Moryń

ul. Dworcowa 6a

tel. 914146018

E-mail: zsmoryn@zsmoryn.pl

XXI Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania "Polscy autorzy dla klimatu

W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania pod hasłem "Polscy autorzy dla klimatu", uczniowie klas I-III wzięli udział w lekcjach czytelniczo-ekologicznych. Tematem przewodnim spotkań była książka "Pszczoły", autorstwa Piotra Sochy. 

Wybór książki nie był przypadkowy - jest jedną z najlepiej ocenianych książek dla dzieci, zdobywczynią mnóstwa nagród (w tym międzynarodowych). Na 31 planszach znajdują się szczegółowe, nasycone kolorami ilustracje. Opowiadają historię pszczelego rodu od zarania do współczesności. Na każdej stronie znajduje się pełno ciekawostek na temat stylu życia pszczół, ich historii i problemów. Każda tablica opatrzona jest przystępnym dla młodego czytelnika tekstem naukowym, opracowanym przez doktora biologii, Wojciecha Grajkowskiego. 

Pani bibliotekarka przeczytała na głos wybrane fragmenty książki. Do każdego z nich uczniowie mogli zadawać pytania lub uzupełniać je swoimi przemyśleniami - szczególnie chętnie robili to ci, których rodzice lub dziadkowie zajmują się pszczelarstwem. Następnie wspólnie z uczniami wykonała ekologiczne domki dla pszczół. 

Mam nadzieję, że wspólne zajęcia rozbudziły w uczniach ciekawość i szacunek - zarówno w stosunku do literatury, jak i do pszczół.