Zespół Szkół w Moryniu

Zespół Szkół w Moryniu

74-503 Moryń

ul. Dworcowa 6a

tel. 914146018

E-mail: zsmoryn@zsmoryn.pl

Pomaganie to za mało

Rokrocznie, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Uczniowie naszej szkoły razem z Polską Akcją  Humanitarną zorganizowali w tym dniu działania podnoszące świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. 

Uczennice z klasy VIII i V- Ewa, Amelia, Kinga, Alicja i Ada podczas prelekcji przedstawiły uczniom wiedzę na temat problemów z dostępem do wody na świecie, zaangażowania społecznego, które może przyczynić się do zużywania mniejszej ilości wody oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. 

Kolejnym krokiem było wsparcie PAH w działaniach związanych z dostępem do wody tam, gdzie jej brakuje min. budową studni i zbiorników wodnych. Uczniowie mogli wesprzeć te działania poprzez zakup opasek „Niosę Pomoc”, z których cały dochód został przekazany fundacji. Ze sprzedaży uzyskaliśmy łączną kwotę 500 zł która zasiliła konto fundacji. 

Na podsumowanie akcji odbyła się  rozgrywka gry „Otwórz się na globalne wyzwania- escape room”. W tej wielkoformatowej grze, wypożyczonej od PAH wzięli udział uczniowie z klasy VIIIb.  Ta gra to pokój zagadek nawiązujący do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ, jako zestaw wyzwań, którym świat powinien stawić czoła do 2030 roku. 

W szkole, poza akcjami zaplanowanymi na dany rok szkolny, też reagujemy na to, co dzieje się wokół nas. Sytuacja na Ukrainie poruszyła wiele serc. My również nie mogliśmy stać bezczynnie i nie reagować. Dlatego też zorganizowaliśmy zbiórkę pieniężną, z której uzyskaną kwotę - 1200 zł przekazaliśmy Polskiej Akcji Humanitarnej na cele związane z pomocą dla Ukrainy. Jak podaje fundacja - pomoc dla Ukrainy to nie sprint tylko maraton. Kiedy wojna na Ukrainie zniknie z pierwszych stron gazet pomoc będzie nadal potrzebna a potrzeby zmieniają się bardzo dynamicznie. Dlatego też zdecydowaliśmy, że wesprzemy działania fundacji, która wie jak działać i ma olbrzymie doświadczenie. 

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Kolejny raz udowodniliście, że Wasza dobroć nie ma granic.