Zespół Szkół w Moryniu

Zespół Szkół w Moryniu

74-503 Moryń

ul. Dworcowa 6a

tel. 914146018

E-mail: zsmoryn@zsmoryn.pl

Piknik Średniowieczny

Rycerze, damy dworu, sztuka wojenna, narzędzia tortur? Tym razem to nie film, to podróż w czasie, w którą 23 czerwca 2021 r. udali się uczniowie moryńskiej podstawówki. Dzięki organizatorom „Pikniku Średniowiecznego” w CKW „Szafir” w Moryniu poczuliśmy się, jak byśmy byli w innej epoce.

Tę wspaniałą przygodę rozpoczęliśmy w ruinach zamku opowieścią o jego historii. Następnie w małych grupach na przygotowanych przez organizatorów stanowiskach poznaliśmy zawody średniowiecza: piekarza, skryby, tkaczki, złotnika, ceramika. W samodzielnym wykonaniu wyrobów pomagały nam „damy dworu”, w których role wcieliły się nasze uczennice ubrane w piękne stroje z epoki.

Natomiast odważni „templariusze”, również nasi uczniowie wraz ze swoimi opiekunami, nauczyli nas  budownictwa średniowiecznego, zabaw plebejskich, strzelania z kuszy i walki na miecze. Pokazali nam narzędzia tortur i uzbrojenie rycerskie.

Na zakończenie obejrzeliśmy przedstawienie „Młodzieżowego Bractwa Rycerskiego”, którego członkami są głównie  nasi uczniowie. A jednocześnie cieszymy się, że jest to kolejne miejsce w Moryniu, gdzie dzieci mogą  rozwijać swoje umiejętności i pasje. Piękne upominki, które otrzymaliśmy, będą nam przypominać to wydarzenie.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za ten wspaniały dzień.